Apartamenty Wonder Home
menu

Dom Tyrolski

Zobacz więcej

W połowie lat 90 -tych Dom Tyrolski stał pusty i był bliski zawaleniu, szczególnie uszkodzony był dach. Spadkobiercy ostatnich właścicieli nie mogli wyremontować domu i byli gotowi sprzedać posiadłość.

Inicjatorem zakupu majątku był wiceburmistrz Mayrhofen w Zillerhal. W wyniku impulsu wywołanego wykładem wygłoszonym w 1995r w Mayrhofen przez dr Horsta Berndta na temat „Tyrolscy ewangelicy w Karkonoszach i kolonia Zillerthal” zdecydował uratować jeden z podupadających domów emigrantów tyrolskich. Po niejakich trudnościach i zabiegach udało się dzięki pomocy Ambasady Austriackiej, polskiemu Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Zagranicznych, doprowadzić przedsięwzięcie w Warszawie i innych miejscach w Austrii do końca. We wrześniu 1998 Dom Tyrolski, mając formę restauracji muzealnej, został uroczyście otwarty, a zimą udostępniony publiczności. Dwujęzyczna wystawa na emporze restauracji wyjaśnia historię ewangelickich Tyrolczyków w Kotlinie Jeleniogórskiej. W skład wystawy wchodzą teksty, zdjęcia, reprodukcje obrazów, mapy i dokumenty oraz oryginalna balustrada balkonu z domu tyrolskiego z napisem „Błogosław Boże KRÓLA FRYDERYKA WILHELMA III”. Poprzez renowację tego domu właściciele chcą uratować część historii tyrolskiej i zademonstrować powiązanie ze stronami rodzinnymi. Dom ma być znakiem porozumienia między narodami i współpracy Polaków, Austriaków i Niemców w Europie.

Zwiedzanie okolicznych budowli, zamków i pałaców polecamy naszym Gościom szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy wspólne rodzinne wycieczki łączą pokolenia starszych jak i najmłodszych członków naszych rodzin 🙂

KONTAKT
Dom Tyrolski
Starowiejska 14, 58-533 Mysłakowice
Telefon: +48 75 753 55 47

Lokalizacja atrakcji

Zdobądź kartę rabatową

Zdobądź kartę rabatową

Poznaj z nami sprawdzone miejsca w Karpaczu, które warto odwiedzić. Skorzystaj z najlepszej oferty jaką przygotowali dla Ciebie nasi Partnerzy.

Sprawdź szczegóły

Zobacz także

Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij