Apartamenty Wonder Home
menu

Skała granitowa Marmit

Zobacz więcej

Dwieście metrów poniżej Dzikiego Wodospadu oraz ulicy Strażackiej znajduje się jedna z większych ciekawostek geologicznych Karkonoszy.

Rzeka tworzy tu naturalną kaskadę o wysokości około 2 m, a u jej podnóża w korycie Łomnicy znajduje się potężny basen eworsyjny utworzony w litym granitowym podłożu o średnicy około 8 metrów i głębokości ponad 2,5 metra.

Na lewym brzegu Łomnicy, około 0,5 m powyżej lustra wody basenu eworsyjnego, znajduje się marmit – kociołek eworsyjny lub garniec wirowy, który formą i kształtem przypomina basen eworsyjny. Garniec wirowy na Łomnicy jest największym marmitem w całych Sudetach. Ma regularny kształt studzienki o średnicy 0,73 – 0,86 m, maksymalnej głębokości 2,25 m i objętości ok. 0,8 m3.

Lokalizacja atrakcji

Zdobądź kartę rabatową

Zdobądź kartę rabatową

Poznaj z nami sprawdzone miejsca w Karpaczu, które warto odwiedzić. Skorzystaj z najlepszej oferty jaką przygotowali dla Ciebie nasi Partnerzy.

Sprawdź szczegóły

Zobacz także

Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij