Apartamenty Wonder Home
menu

Zapomniana historia

Zobacz więcej
15 maj 2018

Karkonosze, choć ostatnio stały się dość popularnym kierunkiem turystycznych wycieczek, wciąż skrywają w sobie niejedną tajemnicę. U podnóża najwyższego szczytu tych malowniczych gór leży urokliwa miejscowość Karpacz. Wybierając się na urlop warto poznać zapomnianą już historię tego regionu.

Walonowie i Laboranci

A wszystko zaczyna się w XIV wieku, gdy w Sowiej Dolinie, tuż koło Karpacza, odnaleziono pierwsze złoża srebra, złota oraz rudy żelaza. Wydarzenie przyciągnęło spore pielgrzymki poszukiwaczy drogocennych kamieni. Podobno do dziś odnaleźć można stare szyby górnicze, ukryte pomiędzy szlakami. Dzięki rozwojowi górnictwa powstała pierwsza dzielnica Karpacza – Płóczki, która swoją nazwę zawdzięcza płuczkarniom okruszcowanych piasków.

Szczególną grupą poszukiwaczy skarbów w Karkonoszach byli Walonowie. Wszystkie swoje znaleziska, potajemnie spisywali w swoich księgach. By chronić swoją wiedzę, opisy były częściowo szyfrowane, zawierały wiele aluzji oraz określeń zrozumiałych jedynie dla Walonów. Notatki spisywane były w języku łacińskim, który przeplatał się z niemieckim oraz czeskim.

200 lat później na terenach Karkonoszy zasłynęli Zielarze, zwani inaczej Laborantami. Dzięki bogatej roślinności jaka znajduje się w naszych górach specjalizowali się w leczeniu ludzi. Karpacz stał się znany w całej Europie jako „zielarska wioska”, gdzie powstały najstarsze, tajemne mikstury, które w medycynie stosuje się do dziś. Receptury zapisywano w języku łacińskim, by trudniej było je odczytać. Do produkcji leków wykorzystywano nie tylko zioła, ale również zwierzęce produkty, jak proszek z jelenich rogów, czy minerały.

Obecnie w Karpaczu znajdziecie dostępne do sprzedaży nalewki tworzone na bazie karkonoskich ziół, likiery oraz różnego rodzaju zioła do przygotowania leczniczych naparów. Warto wybrać się również na ulicę Konstytucji 3 Maja 26, gdzie do dziś stoi dom ostatniego laboranta, którym był Ernst August Zölfel, zmarły w 1884 roku.

Chcecie poznać więcej ciekawych i zapomnianych miejsc w Karpaczu? Chętnie Wam o tym opowiemy :) A znajdziecie nas tu. :)

Zdobądź kartę rabatową

Zdobądź kartę rabatową

Poznaj z nami sprawdzone miejsca w Karpaczu, które warto odwiedzić. Skorzystaj z najlepszej oferty jaką przygotowali dla Ciebie nasi Partnerzy.

Sprawdź szczegóły

Zobacz także

Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij