Apartamenty Wonder Home
menu

Ukryty raj pod Śnieżką

Zobacz więcej
18 mar 2020

Niecałe 8 kilometrów od Karpacza znajduje się mała miejscowość o nazwie Bukowiec. Przejeżdża się szybko. 3-4 minuty z jednego na drugi koniec wsi. Kto był pewnie nie raz stwierdził „Nic ciekawego. Nic tu nie ma.” Ale gdyby tak zatrzymać się na chwilę i rozglądnąć dookoła?

Mało kto wie, że ta mała miejscowość pod Śnieżką skrywa w sobie ponad 100 hektarowy kompleks krajobrazowy. Tuż przy głównej drodze odnaleźć można wejście do prawdziwego raju na ziemi dla wszystkich miłośników natury, architektury, historii dolnego śląska oraz przepięknych widoków. 

Park w Bukowcu

Na przełomie XVIII i XIX wieku, mieszkający w pałacu na Bukowcu pruski arystokrata hrabia Friedrich Wilhelm von Reden, postanowił zbudować sobie swój własny park krajobrazowy. Zainspirowany przepięknymi angielskimi ogrodami, które podziwiał podczas podróży do Wielkiej Brytanii, postanowił połączyć piękno i estetykę wraz z funkcjami rolnymi. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Park w Bukowcu przynosił ogromne zyski z upraw oraz stał się ważnym ośrodkiem życia kulturalnego oraz towarzyskiego.

Budowę parku hrabia von Reden dokładnie zaplanował. Pierwszym założeniem było maksymalne wykorzystanie krajobrazu w naturalny sposób. Wyeksponowane skały, potoki oraz panoramy gór tworzą spójną całość zadbanego ogrodu. Tu przede wszystkim liczy się natura. Drugim założeniem była symbolika powstałych w parku budynków. Każdy z nich miał przedstawiać kolejny etap rozwoju ludzkości.

Grecka Świątynia Ateny

Hrabiemu nie brakowało fantazji, jak i również rozmachu w swych działaniach. Pruski arystokrata miał o 20 lat młodszą żonę hrabinę Fiederikę von Riedesel. By sprawić radość ukochanej zbudował dla niej na drugą rocznicę ślubu grecką Świątynię Ateny. Ku naszemu zdziwieniu, nikt nigdy samej Ateny tu nie czcił więc bardziej adekwatna wydaje się być druga nazwa - Herbaciarnia. Do dziś stoi na wzgórzu obrośniętym bukowym lasem w parku, schowanym tuż przy głównej drodze.

Dla tych, którzy wdrapią się na sam szczyt wzgórza, Świątynia skrywa dwa pomieszczenia. Pierwsze, gdzie znajdziecie wystawę pokazującą zabytkowe obiekty z Kotliny Jeleniogórskiej, oraz drugie wypełnione różnego rodzaju książkami. Znajdziecie tam również leżaki, które można wystawić na słońce. Przepiękne widoki na Śnieżkę oraz pasmo Karkonoszy, ciekawa książka w ręku. A gdy nadejdzie zmrok, rozpalcie w kominku, który również znajduje się w Świątyni. Brzmi pięknie, prawda? :)

Jesteście ciekawi co jeszcze kryje ten przepiękny park w Bukowcu? Opowiemy Wam niebawem. Jeśli jednak sami chcecie odkryć tajemnicę wybierzcie się na wycieczkę i zaplanujcie przynajmniej jeden dzień, choć to i tak mało. :) A po dniu pełnym wrażeń odpoczniecie w naszych komfortowych apartamentach. Tu na Was czekamy. :)

٭ zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.bukowiec.dolinapalacow.pl/
Zdobądź kartę rabatową

Zdobądź kartę rabatową

Poznaj z nami sprawdzone miejsca w Karpaczu, które warto odwiedzić. Skorzystaj z najlepszej oferty jaką przygotowali dla Ciebie nasi Partnerzy.

Sprawdź szczegóły

Zobacz także

Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij