Pałac w Miłkowie

 

Jeśli lubisz oglądać pałace, to koniecznie odwiedź ten w Miłkowie. Miłków to duża wieś łańcuchowa, która ciągnie się wzdłuż potoku Młynówka. Jest jedną z najstarszych wsi w Karkonoszach. Leży na wysokości 413 – 650 m n.p.m. Przez miejscowość przebiegają dwie ważne drogi – z Jeleniej Góry do Karpacza oraz z Droga Śródsudecka na odcinku z Piechowic do Kowar.
Pałac w Miłkowie powstał w drugiej połowie XVII w. Po pożarze w roku 1768 r. obiekt odbudował ówczesny właściciel, hrabia von Lodron. To jemu należy przypisać klasycystyczny wystrój elewacji oraz powstanie otaczającego go parku. Kolejne zmiany wprowadzono w XIX w., ale objęły one tylko układ i wystrój wewnętrzny wprowadzone przez ówczesnych właścicieli rodzinę Matuschka.
Pałac jest to okazała budowla dwukondygnacyjna na planie podkowy. Budynek nakrywają wyniosłe dachy mansardowe, z wydatnymi kominami i lukarnami. Fasada ma regularny i symetryczny charakter. Wejście główne zostało umieszczone na osi i ujęte w kolumnowy portal, nad którym znajduje się kartusz herbowy. Wnętrza zachowały układ przestrzenny z czasów ostatniej przebudowy. Na parterze pomieszczenia główne posiadają sklepienia krzyżowe. W pobliżu pałacu znajdują się zabudowania folwarczne otoczone rozległym parkiem krajobrazom.
Jeśli zatem będziesz Gościem Apartamentów w Karpaczu. eu, zaplanuj wycieczkę do Miłkowa. Spędzisz tam fajne chwile w gronie rodziny, bo na wycieczkę możesz zaprosić dorosłych jak i dzieci, zwłaszcza podczas pobytów wakacyjnych w Karpaczu 🙂

Pałac w Miłkowie
Wiejska 218, 58-535 Miłków
Telefon: 75 761 03 17
E-mail: milkow@spiz.pl

↓